Popüler şarkıcılar fan kulüpleri

Görev ve yükümlülük yapı elemanları üzerine Japon sosyal organizasyon odak çalışmaların çoğu. Japon fan kulüpleri Bu çalışma birbirine bağlamak bireyleri gönüllü tahvil analiz karizma kavramını kullanır. karizma kavramı, bireysel aşkın etkileyen seçim, ve olağanüstü rolünü tanır. Ayrıca bu çalışma popüler müzik bağlamında karizmasını inceler. Karizma burada bir mistik bilmece, ama hem büyük sanayi ve fan bir manipüle aracı değildir olur. (Japonya, tüketim, popüler kültür, karizma)

Weber (1968: xviii) olarak karizma tanımlar “, doğaüstü insanüstü, ya da en azından özel olağanüstü nitelikleri ile donatılmış olarak o sıradan erkeklerden ayrı ayarlanır ve tedavi edildiği sayesinde bireysel kişiliğin belli bir kalitede.” Karizma, ancak, sadece o liderin manyetizma rezonans bulur kimin için bir lider ve bu arasındaki ilişkilerin belirli bir kümesi içinde var. Bir, bu nedenle, aşkın temyiz bağları üzerine kurulmuş bir özünde toplumsal ilişki bakmadan karizma konuşamıyor. Karizma çalışmaların çoğu, dini hareketler ve siyasi liderlik odaklanmak. Bu makale, ancak, sahnede ve ekranda ekili ve fan kulüpleri ritüel olan karizmatik sanatçı ve izleyici arasındaki ilişkiyi araştırıyor. sıradan bir dinleyici karizma-merkezli insan etkileşiminin çekirdek ve sonuçtaki sosyal grupların oluşumu bir ateşli fan grev hale geldiği yolları.

Bu makale türkünün popüler şarkıcılar fan kulüpleri bağlamında bu çekirdek araştırıyor, öncelikle yaşlı yetişkinlere hitap Japonya’da bir duygusal müzik türü.Rivayete ve gelen söylüyor bir tür “Japonca kalp / ruh,” enka geleneksel değerler olarak kabul edilir ne ifade, aynı zamanda severler onun desenleme onları örneğidir değil sadece. tarafından ve Japonya’da ticari sanayiler etrafında severler organizasyon üyeleri arasında duygusal tutuş azaltmak veya ateşli hayranları onun topluluk geçersiz kılmaz. popüler bir şarkıcı karizma (ya da olmayabilir) ayrı ayrı elde edilebilir, ancak kar-arayan müzik endüstrisinin tarafından bakım Japonya’da severler temelini oluşturur. Burada ele sorular şunlardır: 1) Japonya severler arasında desenlendirme nedir? 2) Nasıl sanatçı ve izleyici arasındaki karizma-tabanlı bir ilişki müzik endüstrisi tarafından yetiştirilmektedir? ve 3) Fan kulüpleri tarafından oluşturulan topluluğun doğası nedir?