Modern Isıtma Sistemi

Wai ‘, bir Minit, wai’, bir Minit. Hol ‘kadar! Bir seferde bir tane konuşun. Bu Jerry Springer göster değildir. (Oprah Winfrey, Oprah Winfrey Show [1998])

Siyah Sistah sana ‘fo yıkmak edelim. (RuPaul, Foxy Lady [1996])

Giriş: Dialogic, Ağız ve “hakikat”

“Ne ‘Choo ortalama, hepiniz hiçbir ısı var değil ?!”

“Nasıl hepiniz ha ‘hayır ısı değil gel ?!” Bir arkadaşım ailesi son zamanlarda merkezi ısıtma yüklü olduğunu açıkladı gibi, benim en iyi Siyah lehçesi çağırarak, sordu. Daha önce, bir odun sobası yangın ailenin tek kaynak olmuştu. Gibi tuhaf öyle görünüyor ki benim kentsel duyarlılıklarını ve benim diğer yemek yoldaşları bu, modern ısıtma sistemi yararına olmadan Ortabatı kışları kasıtlı daldırma kavramak değil gibi. Biz, üniversite arkadaşları ve diaspora çocukları, dürüstlük de yürekten güldü ve Siyah Speak çağırma iletti olduğunu merak ediyorum. sorular, elbette, retorik idi. Ama performans tartışılmaz oldu: Siyah konuşma davranır.

Siyah Halkının Souls Du Bois tarafından ayrıntılı Amerika’yı oluşturan iki dünyalarda yaşayan beni (ve diğerleri) ile donatılmış olan sadece ikili bilinç ile birden çok dilde ayrıca ama (ya da, Du Bois ikiliği, “twoness” dubs gibi) . Dil arasında bir lehçesi ben başlık Siyah konuşun olduğunu. Bir rezonansa bir dildir “gerçeği.”

Black Speak çağırma tarafından iddia “hakikat” formu topluluğu tarafından uyarılmış ve kültürel / iletişimsel forma atfedilen anlamda dayalı olduğunu varsaymak. Siyah konuşun formüle ve kültürel kimliklerini ve toplulukları bilgilendirir dilsel tarzı ile mesaj beslerken tarafından “gerçeği” iletişim kurar.