Kosova İliria Kraliyet Üniversitesi

İliria Kraliyet Üniversitesi 600 yıla yakın süre Osmanlı egemenliğinde olan ve 20. yüzyılda Yugoslavya Sosyalist Federatif Cumhuriyeti’nin en güney kısımlarını oluşturmuştur.1991 yılında Makedonya, Yugoslavya Sosyalist Federatif Cumhuriyeti’nin iç savaşlara girdiği dönemde bağımsızlığını ilan etmiştir. Yurtdışında özellikle Avrupa’da üniversite eğitimi almak çok kolay ve ucuz. Türkiye’ye yakın olması ve Makedonya’da geçim şartlarının az olması sebebi ile iyi bir alternatiftir. Avrupa da serbest dolaşım Hakkına sahip olan ve Çok yakın bir gelecekte Avrupa birliği üyesi olacak olan Kosovada eğitim alma şansınız var.

Balkanların İlk Türk Üniversitesi olan İliria Kraliyet Üniversitesi Türkçe eğitim fırsatı sunmaktadır. Türklerin Yoğun şekilde yaşadığı  Priştine Şehrinde kurulan üniversitenin eğitim dili Türkçedir. Resmi dillerinden biri Türkçedir. Öğrenci yurduda bulunmaktadır. Vizyon Üniversitesi YÖK Tarafından Tanınmaktadır. YÖK tanınırlık vardır. Diploma Alan Öğrenciler gerekli İşlemleri Tamamladıktan Sonra Türkiye’de herhangi bir Üniversitede Okumuş Gibi diploma sahibi olacaklardır. Hukuk İktisat Mimarlık Bilgisayar Mühendisliği Psikolojik Danışmalık Ve Rehberlik (PDR) bölümleri bulunmaktadır. Ayrıca Hukuk Ve Bilgisayar bölümlerinde 2 yıllık lisans tamamlama imkânı da vardır. Yıllık Ücretleri 2400 Euro dur. Yurt ücretleri her şey dâhil yıllık 1300 Euro dur. Sınavı kazanamayan öğrenciler için oldukça avantaja sahiptir. Teknolojik açıdan oldukça gelişmiş olan bu üniversite bilinçli ve kaliteli bir eğitim imkânı sunar. Farklı bir ayrıcalığı ise bu üniversitede başarı gösteren öğrencilere bir dil sertifikası da verilir. Her yönüyle özel üniversitelerle baş edebilen üniversite bu konuda yaptığı yatırımlarla da son zamanlarda dikkat çekmektedir. Eğitim siteminin uygulama yapılması bu sitem ile öğrencileri yükseköğrenime uygun eğitime hazırlamış oluyor. Birçok ülkeden gelen akademisyenler sayesinde çok kültürlü bir eğitim alma hakkına da sahip oluyorlar. Daha birçok Avrupa ülkesi olmak üzere 20 ülkenin üzerinde üniversiteler ile uluslararası bilimsel, eğitimsel ve kültürel alanda sıcak ilişkiler kurmaktadır.

İliria Kraliyet Üniversitesi mezun olduktan sonrada birçok ülkede diplomanız geçerlidir. Bunların içinde Türkiye’de yer almaktadır ki YÖK tarafından tanınırlık verilmektedir. Günümüze kadar gelen bir dostluk köprüsü kurulmuştur.