İletişim Teknolojileri

Daha yakın zamanlarda ek çalışmalar kişilerarası ilişkilerin çeşitli yönleri üzerinde odaklanmıştır. Konu bilgini bir dergi 2003 makalesinde Jeffrey Mcquillen bilgi çağı ve sözde “küresel köy” ortaya çıkması gelişi derinden sosyal hayatı değişti belirtiyor.İnternet kullanıcıları çevrimiçi ürün veya bilgi açısından “hemen her şeyi” bulmak mümkün olduğu gibi, bir yandan, Mcquillen göre, bireylerin daha kendine güvenen yaptı. Diğer taraftan, aynı zamanda bireyler arasındaki mesafeleri kısaltılmış ve kişilerarası ilişkilerin gelişmesini değiştirdi.

Hatta 2000’li sonraki yıllarda Facebook veya Twitter çıkmadan önce, Mcquillen televizyon ve internet gibi kitle iletişim teknolojileri kişilerarası ilişkilerde bir dönüşüm etkiye sahip olduğunu yazıyor. Mcquillen göre belirli bir etki kitle medyada kişilik kalıplaşmış kaynaklanıyor “idealize edilmiş ve parasocial ilişkiler” teşvik etmektir.Sabun operaları, örneğin, daha sonra benzetilmiş ve izleyiciler arasında çoğaltılan çok etkili arketiplerini ve arsa mantığı geliştirmek gibi görünüyor. Temel sonuç insanlar etraflarındaki insanların televizyondan senaryosunu karakter anımsatan görgü hareket bekliyoruz olmasıdır.

Ancak farklı sonuçlar ile benzer bir komut dosyası kişilik prensibi Mcquillen göre, çevrimiçi ilişkilerde oyun yer almaktadır. Seçici kendini temsil ve yüz-yüze iletişim için çok önemli önemli ipuçları ihmal mümkün olmuştur. Bir bireyin kendini açma sürecini sansür ve etkin Altman’nın ve Taylor soğan modeli doğasında kişilik özellikleri maske sağlar. Mcquillen teknolojik araçlar vasıtasıyla, gerçek “ilişkiler ile başlatılan değil”, bir kostüm partisi online ilişkileri karşılaştırır “insanlar, ancak öngörülen, düzenlenmiş olan” bükülmüş “görüntüler, kullanıcıların on-line paylaşmak”.