Fan uygulamaları hukuk karşılaştırılması

  • Yasal Uyarı: Ben Chris haklarını (! Lanet) kendi yok, X-Files, Millennium, Sert Realm, Lone Silahlı veya herhangi bir karakter bu programların. Ben Chris yazılarının herhangi sahibi değilsiniz. Aslında, Ben hemen hemen, bağlantılı hakkında yazılı malzeme herhangi sahibi yok ya bu sitede gösterilen. Hemen hemen tüm bu benim site var kendisi, sanat, ve kendi yazıları. Tüm diğer şeyler aittir Chris Carter, 1013 Productions ve Fox. Benim değil. Lütfen yapma sue! (1)

Bu alıntı Chris Carter, bir televizyon yapımcısı ve yazar etrafında organize kitle iletişim kreasyonlar bir dizi kutluyor adanmış bir fan sitesi geliyor. sitesi gösterileri karakterleri içeren site sahibi tarafından oluşturulan tefsiri, trivia, ve sanat içerir. Bu orijinal yanı sıra mesafe ve fan oluşturulan ek eserlerin ayrı sahiplenme duygusu sevgi ifade eder. Bu makalede, medya hayranları arasında yaygın olan bu dinamikleri, araştırıyor. Telif karakterler ve durumlara dayalı yeni eserler yapmak yaratıcıları telif hakkı altında yaratıcılık standart modellerden farklı şekillerde yazarlık hak ve sorumlulukları kavrar. ABD telif hakkı yasası yazarlar para veya kontrolünde telafi edilecektir farz olsa da, fan uygulamaları ayrı bir metrik olarak, atıf, ya da kredi kullanın.

Kitle iletişim araçlarına Taraftarlar ‘ilişkisi sadece bu profesyonellere amatör değil.Feragat yukarıda açıkça yapar gibi ne, onlar yazarlık kavramını reddetmek yapmak.Fan uygulamaları karıştırma ve yazarlar ‘ve telif hakkı sahiplerinin temettü alma hakkı ve atıf alma, kullanımını kontrol etmek için eşleşen melezler vardır. Bu melezleme üretimi, hem piyasa ve piyasa dışı çeşitli modları arasındaki ilişkileri dikkate davet ediyor. Yaratıcılık, farklı formları işbirliği ve sonuçta birbirlerine güçlendirilmesi, rekabet. Fan uygulamaları hukuk karşılaştırılması ekoloji bir tanıma borçlanma, fikri mülkiyet, atıf, ve otorite regüle edilebilir çeşitli şekillerde fikir veriyor “canlı sistemleri arasında, kırılgan karmaşık ve öngörülemeyen bağlantıları.” (2)

Jessica Litman işaret ettiği gibi, telif hakkı sahipleri inanılmaz faydalı varsayılan özellikle hariç sürece varolan çalışmanın herhangi bir kullanım ihlal olduğunu anlamına geçerli telif hakkı doktrinini yorumlamak bulabilirsiniz. (3) Bu görüş internette haber ihtiyacının sonunda, süre uzatımı, türev eserlerin geniş tanımı ve kamu ekranın technicalities ve üreme dahil değişikliklerin çeşitli etkin oldu. Bazen mevcut yasaya karşı raya telif minimalistlere tarafından kullanılan bu perspektiften itibaren, telif hakkı olan her türlü süpürme, kontrol lehine genelleştirilmiş ve mülkiyet haklarının ekonomik modeli kullanır.