Ellison Görünmez Adam

Ne Ellison Görünmez Adam gibi bir roman “ikinci cins” olarak güçlü olur nerede ırkçı Amerikan toplumunun bir eleştirisi olarak görünmezlik fonksiyonlarının kinaye?Metin kendisi geri istiyor görünmezlik yaşatan zaman, o yanıtı ve revizyon davet edeceği kaçınılmaz görünüyor. Toni Ardıç Bambara en Tuz Yiyenler biz ancak cinsiyet silme altmetin ile “karanlığın siyahlık” değil görünmezlik ve Ellison apaçık metin ile bir argüman, ayırt edebilirsiniz.

Afrikalı Amerikalı feminist eleştirmenler, özellikle son on beş ya da yirmi yıl içinde, çift görünmezlik sorunlu belden var, çift tehlike siyah ve dişi hem olmaktan sonuçları.Onlar çift duygusu Dubois en iyi bilinen analiz cinsiyet eklemek için çalışmışlardır – bilinç “olan pek çok Afrikalı Amerikalılar canlı (3) Bell Hooks iddia.” Amerika’da başka hiçbir grup bu yüzden kimlik olarak varlığını dışarı toplumsallaşmış vardı etti “(Barbara Smith ödünç) Valerie Smith alıntı, (7). O ırk, cinsiyet ve sınıf bileşik zulüm aritmetik değil sadece, ama o” kara kadın var sınıf ve ırk sorunları gibi, cinsiyet kişinin deneyimini değiştirecek cinsiyet “(” boşluklar “225) sınıf ve ırk kişinin deneyimini değiştirir. siyah feminist teori ve eleştiri Much eser, konu olarak Afro-Amerikan kadın inşaat ve / veya silinmesini alındığı ve özellikle nasıl yarış kombine kategoriler, sınıf vardır ve cinsiyet “kadınlık koşulları yarışın kaçınılmaz olarak deneyimini etkileyecek gibi, bu ülkede karanlığın anlamı derinden cinsiyet deneyimi şekillendiren ki” inanarak, yoğunlaştırmak ve önemli şekillerde okuma ve yazma hem de aydınlatmak (Smith, “Siyah Feminist Teori “47).

Ralph Ellison Görünmez Adam yayınlanmasından bu yana siyah kadınlar tarafından yazılmış birçok roman (diğer şeyler arasında) boşlukları doldurulmuş veya siyah kadınlar görünmez tutmuş sessizlikler dile verilir var. Toni Ardıç Bambara en Tuz Yiyenler böyle bir roman. Çalkantılı altmışlı ve bazı kazanımlar Sivil Haklar Hareketi tarafından yapılan edildikten sonra 1980 yılında yayınlanan, yirmi sekiz yıl Ellison Görünmez Adam sonra, Tuz Yiyenler bir diyalojik ilişki içinde Görünmez Adam gibi diğer metinleri çekici, kendi yarattığı dünyanın ötesinde hareket eder. Henry Louis Gates, böylece fenomen açıklıyor:

Edebî eserler değil, çünkü bazı mistik kolektifin diyalog vardır

bilinçsiz ırk veya cinsiyet biyoloji tarafından belirlenir, ancak çünkü

yazarlar, diğer yazarları okumak ve kendi temsillerini deneyim zemin

dil modellerinde büyük ölçüde diğer yazarlar tarafından sağlanan

Onlar akin hissediyorum. (7)

Gates, burada siyah kadın yazarların bir geleneğin inşaat konuşuyor, ancak yazarlar, belki, böyle bir akrabalık hissetmiyorum bile bu olgu / strateji benzer.