Bosna türk üniversitesi

Bir kelimenin Türevler genellikle açıklamalar psikologların türlü insan davranışı için ile gelip olarak ilgi çekici. Belki biz kişiliğin düşünüyorum şekilde dil düşünmelidir ki çok – Etimoloji ve psikoloji, aslında, ortak çok şey var.

Kelimesinin kökeni açıklamalar daha önce fark olmayabilir bağlantıları yapmak, ve biz de biliyoruz birisi bir akrabası ile ilk karşılaşma karakterize heyecanlı tanıma aynı sarsıntı sağlamak. fiziksel veya davranışsal benzerlik var, ve kaçınılmaz ve zorunlu olarak biz bu kişiyi tanımıyorum hangi bağlamda bir parçası haline gelir. Birinin psikolojisi anlama, bir kişilik içinde daha alıyorum, etimolojik bir anlayış dili dinamik ve kaygan doğa bilincini artırıyor bu şekilde o bireyin kişinin anlayışını genişletmektedir.

Etimoloji ve psikoloji ancak, daha adil ilginç paralellikler daha bize teklif – anlam ve her metafor haline ve çevresindeki diğer bükülür. Örneğin, psikoloji çok ilgili olduğu bir sorunu atın: endişe. Eşsiz 19. yüzyıl İskoç etymologist ve polymath göre, Rahip Walter Skeat (Litt. D., DCL, Onursal, doktora ve FBA), başlangıçta olduğu gibi, boğazından ele ya da boğmak için “anlamına kaygı Bir köpek bir sıçan ya da koyun endişelendiriyor. ” Skeat örgüleri onun eksantrik, dönerken, Hollanda Worgen için, “boğazlamak” Aşağı Almanca worgerl, Almanca (“` strangulo, suffoco ‘ile açıklanabilir “) worowen Orta İngilizce ile endişe, wirier, wyrwyn ve worowen öğrendim Worgen ve Eski Yüksek Almanca wurgan, “boğmak, jikleyi boğmaya.” (Şimdiye kadar bu endişe teyit edecek bir şey hakkında çok şey endişeli olanların tüm sevimsiz ve boğmak ve boğması, boğmaya geliyor.)