Amerikada universite okumak

Etimoloji kimseye fayda CAN? Dilbilimciler, filozoflar ve diğer çeşitli düşünürler, çağlar boyunca etimolojik soruşturma değeri üzerinden mürekkep galon döktü var. Biz etimoloji etimolojisi bu konuda doğru eskilerin tutumu hakkında bir şeyler öğrenebilir: “. Gerçek anlamı” Post-modernist oluşturmacılığın bu çağda biz gerçeği sonra şüphecilik gibi çabalar ile görüntüleyebilirsiniz.

Nitekim, nasıl müvekkillerine Kaptan Boykot (İrlandalı toprak ajan, d. 1897) boykot çağdaş hoparlörleri hizmet yok, ama kimsenin William Lynch linç (Amerikan çeteci, d. 1820). Ya da bugünlerde bir sabotaj işlemek amacıyla makine içine atmak (19. yüzyılda Fransa sabots) ahşap takunya gerekmez mi? Ve ne (biz bazı kelimelerin yanlış gerçek anlamları olarak tefsir olabilir) popüler etimoloji hakkında, kimin pozlama, kerevit elması İsrail’in başkenti (gira-taban ile var gibi balık ile ilgisi (Eski Fransızca çatlak itibaren) sahip olduğunu göstermektedir İtalyan, yani ortak ayçiçeği ile ilgili) “güneş, doğru döner”. (. Popüler etimoloji hakkında daha fazla bilgi için Saussure, 1915/1966, s 173-176 de görüyorum; bazı antik örnekler için Kedar-Kopfstein, 1963. bakınız)

Etimolojiler çok bilimsel değere sahip olmayabilir rağmen, en azından eğlence de sağlar bazı kelimelerin uzak geçmişe bakarak, ve hatta bazen fikir. Ben bir kaç örnekle bunu göstermek zorundadır; ilgilenen okuyucular [mmm@tx.technion.ac.il e-posta göndermek], istek üzerine, potansiyel göz açacakları çok uzun bir liste alacaksınız.Aşağıda, ben özellikle umut verici kategoride konsantre olacaktır: ülkelerde, ulusların, etnik grupların isimleri türetilmiş kelimeler.